• Informacje o przedszkolu

Przedszkole Publiczne "KOLOROWA KRAINA"

w Janowicach  Wielkich

ul. Wojska Poskiego 5A

Przedszkole w Janowicach Wielkich powstało w 1955 roku. Mieściło się w pięknym, starym dworku, w którym w okresie przedwojennym mieszkała rodzina właściciela Fabryki Papieru. Budynek położony był w pięknym  modrzewiowym parku.  Od początku swojego istnienia do 1983 roku Przedszkole  funkcjonowało pod patronatem Fabryki Papieru, a od 1984 roku podlegało Gminnemu Zespołowi Szkół, z nadzorem pedagogicznym Inspektora Oświaty  i Wychowania.

Od 1992 roku Przedszkole Publiczne w Janowicach Wielkich miało swoją siedzibę w budynku Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich. Rozwijało się  ono w miarę popularyzowania idei korzystania z placówki, ostatecznie zajmując sale w kilku miejscach na terenie szkoły, co stanowiło duży dyskomfort dla dzieci, opiekunów, rodziców oraz nauczycieli. Ponadto główna część Przedszkola zlokalizowana była na poddaszu, co wiązało się z problemami w zakresie dostępności dla dzieci niepełnosprawnych czy długości drogi ewakuacyjnej. W ówczesnym Przedszkolu brakowało placu zabaw, pokoju terapii, dużej sali umożliwiającej organizację przedstawień i innych wydarzeń z udziałem rodziców, czy pokoju nauczycielskiego. Wszystkie te aspekty zostały uwzględnione podczas projektowania oraz budowy nowego budynku Przedszkola.

Co oczywiste, budowa takiego obiektu byłaby trudna bez środków zewnętrznych. Dofinansowanie zostało pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Jeleniogórskiej. ZIT AJ.

Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2020 roku, a zakończyły się w lutym 2022 r.  Mimo ciężkiego okresu pandemii udało się dotrzymać terminu budowy. W kwietniu 2022 roku Przedszkole uzyskało pozwolenie na użytkowanie, a od 1 września Przedszkole Publiczne "KOLOROWA KRAINA" przyjmuje dzieci.

Przedszkole jest budynkiem jednokondygnacyjnym o kubaturze 4800 m3 i pow. użytkowej  705 m2. Budynek posiada ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła typu powietrze – woda o mocy do 40 kW.

Projektanci zadbali, by obiekt  zapewniał pełny dostęp dla osób niepełnosprawnych.

Przed budynkiem znajduje się 8 miejsc postojowych i jedno dla samochodu osoby niepełnosprawnej. Pozostałe miejsca parkingowe dla pracowników Przedszkola znajdują się za budynkiem.

Na terenie Przedszkola może przebywać maksymalnie 139 osób, w tym 125 dzieci w wieku przedszkolnym, rozmieszczonych w pięciu salach dydaktycznych, w tym 2 przedzielonych mobilną ścianką, dzięki której można stworzyć jedną dużą salę, gdzie rozmieszczone są dwa oddziały 6-latków. Każda z sal dydaktycznych posiada osobny dostęp do przynależnej łazienki i WC. Szatnie dla dzieci zlokalizowane są przy wejściu głównym do budynku. W Przedszkolu znajduje się również pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, sala do terapii logopedycznej i pedagogicznej. Żywność dla dzieci dostarczana jest w formie cateringu z kuchni janowickiej szkoły podstawowej, przy wykorzystaniu zakupionego w tym roku przez Gminę samochodu elektrycznego. Zaplecze kuchenne budynku przeznaczone jest do rozdziału i ewentualnego podgrzania posiłków, posiada zmywalnię naczyń oraz pomieszczenia socjalne dla obsługi.

W Przedszkolu pracuje 10 osób kadry pedagogicznej oraz 6 pracowników obsługi. Księgowość i sekretariat Przedszkola mieści się w budynku Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich przy ul. Partyzantów 4.

Dla chętnych realizujemy naukę religii rzymskokatolickej w wymiarze 1 godziny w tygodniu w grupie 6-latków.

Dzieci mają możliwość uczestniczyć w wielu ciekawych imprezach i warsztatach organizowanych na terenie przedszkola oraz zewnętrznych; mogą wyjeżdżać na wycieczki, do kina, filharmonii i teatru czy muzeum.

W naszym Przedszkolu pielęgnujemy  własne  tradycje, zwyczaje i obrzędy, polegające przede wszystkim na corocznym organizowaniu wielu uroczystości. Są to m.in.:

- Dzień Przedszkolaka

- Dzień Chłopca i Dzień Dziewczynki

- Dzień Kropki

- Dzień Pluszowego Misia

- Mikołajki

- Jasełka, celebrowanie tradycji wigilijnych

- bal karnawałowy

- Dzień Babci i Dziadka

- Dzień Wiosny

- Dzień Mamy i Taty

- Dzień Dziecka

- Pożegnanie Absolwentów Przedszkola

- urodziny każdego Dziecka.

We wrześniu 2023 roku Przedszkole uzyskało własny plac zabaw, co jest kolejnym powodem do radości i dzieci i całej kadry :)

ZAPRASZAMY DO NASZEGO PRZEDSZKOLA! :)

• ________________________________

• Centrum Rozwoju Lokalnego wspólnie z psycholog Beatą Liwowską przygotowało dla Państwa filmik w ramach cyklu poradników edukacyjnych adresowanych do rodziców.

Motywem przewodnim filmu jest rozwój dziecka.
            Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu.
            Link do filmu:

Wszystkie filmy przygotowane w ramach cyklu "CRL uczy rodziców" dostępne są na stronie: wspierajmarzenia.pl